Master Model İmalatı

döküm-1

3 boyutlu yazıcılar, hızlı prototiplemede olduğu gibi  hızlı kalıplama, master model şekilleri, fikstürler ve diğer kalıplama yöntemleri için de kullanılmaktadır. Master model imalatı, geleneksel üretim yöntemleriyle oldukça uzun sürer ve yüksek maliyetlerle son ürün (final product) plastik veya metal olarak elde edilir. Ürünün prototip imalatında olduğu gibi kalıp, fikstür ve diğer kalıplama üretimlerinin geleneksel usullerle el becerisine dayanması nedeniyle 3 boyutlu yazıcılara kıyasla oldukça zahmetlidir.

Ergimiş metalin doğrudan döküleceği kum kalıbın master model boşluğunu oluşturacak desen 3 boyutlu yazıcılarla yapılabilmektedir. Üretim3D olarak bizler, dijital kalıplama ile döküm kalıbın toplam üretim zamanını %70 azaltmaktayız. Ayrıca, dijital kalıplama sayesinde  iyi yüzey kalitesi elde edilmektedir ve karmaşık model tasarımları rahatlıkla üretilmektedir.

kaybolan model

Üretim 3D, üç boyutlu yazıcı teknolojisi sayesinde parça geometrisi oluşturmak için kaybolan döküm mumu kullanabilmektedir. Burada, mum objesi 3 boyutlu yazıcıdan üretilir. Dişçilik, mücevher yapımı ve diğer bütün küçük, karmaşık ve yüksek maliyetli parçaların üretiminde ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer kum döküm yöntemlerinde olduğu gibi 3 boyutlu yazıcıdan üretilen mum parçası bu proses esnasında kaybolur.

CAD datalarından direk olarak alınan verilerle az adetli parça üretimine olanak sağlayan PLA veya ABS polimer malzemelerini kullanarak 220mm x 220mm x 350mm inşa alanı ve 20 mikron (0,02 mm) yüzey hassasiyetine sahip parça imal edebilen 3 boyutlu yazıcılarımızla kısa zamanda ürettiğimiz prototip, mastar model olarak kullanılır.