enjeksiyon-2

Enjeksiyon kalıpçılığında takım maliyetini azaltmanın tek yolu: 3D yazıcılar

Enjeksiyon kalıpları için 3 boyutlu yazıcılarda üretilen plastik kalıplar hacimsel maliyeti düşürmektedir ve aynı zamanda geleneksel metodlarla üretilen kalıplara oranla çok daha kısa sürede yapılmaktadır.

Bununla birlikte, enjeksiyon kalıp tasarımlarında farklı işlemlerle üretilen parçalar sebebiyle ön maliyetler oldukça yüksek olmaktadır. Kalıp üreticileri bunun için ekstra yatırım yapmak zorunda kalmaktadır. Bu noktada, katmanlı üretim yöntemi önemli ölçüde hızlı, az maliyetli ve daha esnek olması sebebiyle kalıp üreticilerine yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır.

Küçük parti üretimler ve ön seriler için katmanlı üretim yöntemi yeni ve gelişime açıktır. Plastik kalıplar, enjeksiyon makinelerinde 350 dereceye kadar dayanabilen özel polimer esaslı malzemeden üretilirler. Klasik yöntemlerle günleri, haftaları hatta belki de ayları bulan kalıp imalat işlemleri 24 ila 48 saat arasında hazır hale gelmektedir. Katmanlı üretimin bir diğer avantajı, esnek kullanım olanakları sayesinde kolaylıkla farklı alternatif dizaynlar oluşturmaktadır ve son ürün optimizayonuna imkan vermektedir.

ENJEKSİYON KALIP ÇÖZÜMÜ