Endüstriyel

enjeksiyon-1 enjeksiyon-2

Enjeksiyon kalıp tasarımı

Takım, aparat ve fikstürleri 3D yazıcıda üretmenin bazı avantajları;

1- Hızlı üretim imkanı sağlar (parçanın boyutlarına göre saatler hatta dakikalar alabilir)

2- Modellenen parça .amf veya .stl uzantılı dosya olarak oluşturulur ve G-CODE yazılımıyla katmanlara bölünür. Böylece proses akışı hızlı ve basittir.

3- Ek çizimler veya imalat metodları kullanmayı gerektirmez ( CNC işleme, elektro erozyon … vs)

4- Diğer üretim metodlarıyla karşılaştırıldığında ek maliyet gerektirmez (kesici takımlar, soğutucu sıvılar, ek prosesler…vs)

5- Kenetlenen veya bağlantılı montaj parçaları üretilebilir. Bu imalatı CNC işlemede, EDM makinelerinde veya enjeksiyon makinelerinde yapmak mümkün değildir.

 

20161025_165453

Hızlı Prototipleme

Bilgisayarda hazırlanan üç boyutlu CAD çizimlerinden direk olarak elle tutulur fiziksel modeller elde etmemizi sağlayan imalat teknolojisidir.Hızlı prototipleme cihazları vasıtasıyla bilgisayarda çizimi yapılmış her türlü ürünün birebir modelini saatler içerisinde elde etme imkânı doğmuştur. Hızlı prototipleme cihazları kendi içerisinde farklılıklar göstermekle beraber prensipleri aynıdır. Bu yöntemde fiziksel modeller tabandan başlayarak katman katman yüzeylerin üst üste eklenmesiyle oluşturulur.

Bilgisayarda çizilen tasarımların seri üretime geçmeden önce prototiplerinin hazırlanması ve bu prototiplerin çeşitli testlerden geçmesi gerekmektedir. Bu süreç geleneksel yöntemlerle yapıldığında günler hatta haftalarca sürebilir. Hızlı prototipleme ile bu süreç saatler içerisinde gerçekleştirilir ve elde edilen prototipler hem görsel hem de fonksiyonel açıdan test edilebilirler. Olası tasarım değişikliklerine bu prototipler üzerinden karar verilerek gerekli değişiklikler süratle uygulanır.